Rotary Klub Praha

Aktuality


Diskuze s Petrem Kolářem

Včera jsme mezi sebou přivítali k diskusi dalšího zajímavého hosta. Pana Petre Koláře, který je politickým reportérem, komentátorem a zástupcem šéfredaktora MF DNES. Diskuse s ním byla "výživná" a my Petr Kolář za to děkujeme a těším zase někdy příště na setkání.


Dlouhá cesta k Rotary Donation BOXU

Rotary Klub Praha se rozhodl, že vytvoří na trvalou sbírku Rotary Donation BOX/RDB. Vše začalo při naší dlouholeté akci "Vánoční rozlévání vína na Straroměstském náměstí " v prostorách Petra Řeháka. Přestože jsme víno neprodávali a byli jsme v soukromých prostorách, městská policie nám tuto bohulibou činnost zakázala a ještě s udělením pokuty. RC Praha rozhodl, že zařídíme oficiálně povolenou sbírku do Rotary Donation Boxu. Sága začala na právním oddělení Magistrátu Hl. města Prahy Rtn. Dan Macek a Rtn Standa Kusý, kde se jim podařilo dojednat odpuštění pokuty a dostali návod, jak sbírku "jednoduše" zlegalizovat. Jednoduché nebylo samozřejmě nic, několik měsíců vyjednávání Rth Jarda Masopust na magistrátu, na Úřadu Prahy 1, atd, atd. Vše se nakonec Rtn Jardovi Masopustovi podařilo a máme povolenou sbírku po celé České republice. Poprvé jsme vyzkoušeli oficiální sbírku do Rotary Donation Box v prosinci 2022, opět na Staroměstském náměstí při rozlévání vína, dokonce jsme měli pro případnou kontrolu i potravinářské průkazy, abychom měli vše v pořádku. K zahájení používání Boxu opět nebylo snadné... postup byl následující:
1. odnesení boxu na Úřad Praha 1 k jeho zapečetění / 2. odnesení boxu na Staromák - sbírka / 3. opět Praha 1, odpečetění a oficiální počítání peněz, včetně drobných - váha cca 9 kilogramů
Nyní byl věnován nový RDB, který je umístěn v ordinacích /rtn.Standa Kusý/. Je Úřadem Prahy 1 zapečetěný a čeká na všechny rotariány i nerotariány k jeho naplnění penězi na adrese Health Centre Prague, Praha 1, Vodičkova 28, III.schodiště, 2.patro.


One million for sick children

1/6/2023: RC Prague celebrated this year's International Children's Day together with RC Brno, RC Brno-City and the Bavarian partner RC Nurnberg-Neumarkt by organizing a charity auction of pictures painted by children undergoing treatment at the Oncology clinic of the Children's Hospital Brno. The auction took place on June 1 at Villa Tugendhat in Brno under the auspices of the Vice-Chancellor of Masaryk University Brno and wife of the Prime Minister of the Czech Republic, Mgr. Jan Fialová and the Czech Minister of the Environment, Mgr. Petr Hladík. The auction yielded CZK 1.026.000,- and the whole donation was given to the benefit of children with cancer through the Krtek Children's Oncology Foundation at the Oncology clinic of the Children's Hospital Brno.


Předávání prezidentské funkce

28/6/2023: Předávání prezidentské funkce je jedna z nejvýznamnějších událostí v rotariánském roce. My jsme se za tímto účelem sešli tentokrát na golfovém hřišti Hodkovičky, počasí tomu přálo. Podívejte se na fotografie, na kterých jsou zachyceny okamžiky z předání funkce prezidenta, ale také i udělení ceny Tomáše Bati z rukou pana guvernéra. Všem přejeme pěkné rotariánské léto, opatrujte se!


Charitativní prodejní výstava obrázků pacientů Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno

CHARITY SALE OF THE PAINTINGS DRAWN BY CHILDREN TREATED AT THE DEPARTMENT OF PEDIATRIC ONCOLOGY AT THE BRNO UNIVERSITY HOSPITAL

Brno, Vila Tugendhat, 1. 6. 2023, 17.30– 21.30 hodin

Odkaz na reportáž České televize


Český rozhlas: Host dne na Moravě 29/5/23 s Tomášem Podivínským

Jaké místo mají v dnešním světě kluby osobností? A jak se v tuzemsku prosadila myšlenka Rotary klubů, která 118 let funguje v západních zemích? Miloš Šenkýř ve studiu přivítá Tomáše Podivínského, mimo jiné bývalého velvyslance v Berlíně, ale hlavně prezidenta nejstaršího z tuzemských Rotary klubů, který tento týden chystá v Brně další ročník akce založené před čtvrt stoletím.

Odkaz na pořad


Paprsek předání dvou židlí

13/02/23: Rotary klub Praha provedl štědrý dar dětskému centru Paprsek v podobě dvou speciálních polohovacích židlí. Tyto židle jsou navrženy tak, aby poskytovaly maximální pohodlí a podporu dětem s různými zdravotními potřebami. Darované židle umožní dětem snadněji se pohybovat, sedět a stát s potřebnou podporou, což přispěje k jejich celkovému rozvoji a pohybové nezávislosti.


Svařák na Staromáku

16/12/22: Tak jako každý rok, rozléváme na Staroměstském náměstí charitativní svařené víno. Najdete nás napravo od pódia. Těšíme se na vás.


Weihnachtsfeier des Rotary Clubs Nürnberg-Neumarkt / Vánoční večírek s partnerským klubem

10/12/2022: S naším partnerským klubem RC Nürnberg Neumarkt máme časté osobní kontakty, na konci roku jsou to tradiční klubové vánoční setkání u nich i u nás. Navštívili jsme Gutshofhotel Winkler Bräu. Po společné návštěvě kostela se konala slavnostní večeře a přes chladné počasí a drobné sněžení jsme na dvoře objektu společně pili svařené víno – a také ohřáté pivo z místního pivovaru, který jsme si poté prohlédli. Součástí celé akce byla i společná návštěva vánočního trhu v Norimberku, návštěva Norimberského hradu a prohlídka technického muzea, kde byla řada zajímavých interaktivních exponátů. Přátelé přislíbili za týden přijet na náš večírek. Bohužel jim to extrémní počasí a náledí neumožnilo.


Pamětní deska na Letné v Praze

Zážitky z umístění pamětního kamene s informativní deskou u lípy PEPA na Letné. Počasí nám přálo, zájem okolojdoucích / i s radami / byl značný, jejich dohled byl trvalý, nálada nás přítomných výborná, krátce povedlo se to. Celou akci režíroval a z velké části i financoval náš prezident Tomáš Podivínský, o zhotovení desky a její financování se zasloužil Standa Kusý.


Vánoční večírek

Rotary Klub Praha pořádá pro své partnerky a zahraniční rotariánské přátele vánoční večírky mnoho let. Jsou koncipovány jako poděkování našim partnerkám a přátelům za spolupráci při naší klubové činnosti za uplynulý kalendářní rok. Večírky se pořádaly na různých místech - Hanavský pavilon, U sedmi andělů, Hotel Ambassador, Kláštěrní pivovar na Strahově, atp. Při vánočních večírcích míváme prezentací vína, tombolou , hudební ukázky.

Poslední večírek byl uspořádán 19/12/2023 v restauraci Orlík s výbornou dostupností a výhledem na panorama Hradčen. Akce se zúčastnila většina našich členů s partnerkami a rotariánskými přáteli. Atmosféra, podpořená výborným jídlem a dobrým servisem, jen podtrhla naše rotariánské aktivity za rok 2022.


Bavorské putování po jižní Moravě

Přátelé z partnerského klub RC Norimberk – Neumarkt se měli ve dnech 20.-22. září 2022 možnost přesvědčit, že Jižní Morava nabízí nejen skvělá vína, srovnatelná s těmi bavorskými, ale má také řadu historických a unikátních kulturních památek světového věhlasu a významu.

Ochutnávka moravských vín začala ve vinařství Spielberg v Archlebově, hostům se věnoval majitel vinařství, JUDr. Jaroslav Javornický, který je při degustaci seznámil nejen s jednotlivými odrůdami vína, ale podal také odborný výklad k jejich původu a specifikům pěstování na nejteplejších a nejsušších vinicích u nás.

Druhý den jsme zorganizovali pro naše hosty ve Slavkově speciální komentovanou prohlídku zámku a okolí. Po obědě ve Strážnici pokračovalo moravské putování do vinných sklepů v Plžích, jedněch z nejstarších v Evropě vůbec, kde kromě ochutnávky místních vín navštívili hosté také jeden z nejstarších vinných sklepů, který se k vinařství používá trvale více jako 300 let. Degustárium, Křišťálový sál a vinný sklep vinařství Spielberg v Archlebově pak bylo krásným zakončením druhého dne pobytu bavorských přátel na Jižní Moravě.

Poslední jsme se s našimi norimberskými hosty odebrali do Brna, kde po návštěvě brněnské katedrály sv. Petra a Pavla a obědě následovala speciálně komentovaná prohlídka vily Tugendhat, z níž byli všichni opravdu nadšení a přislíbili svou aktivní účast na charitativní dražbě obrázků, malovaných v rámci arteterapie dětskými pacienty onkologického oddělení Dětské nemocnice Brno, kterou náš klub dlouhodobě podporuje.

Důkazem, že se hostům na Moravě nejen líbilo, ale že jim naše víno chutnalo, byly nejen spokojené úsměvy a dobrá nálada, ale také kufry jejich aut, zaplněné moravskými víny, které si rádi odváželi domů.

Kontakty

Mgr. Tomáš Podivínský

prezident

Mgr. Daniel Macek

prezident elect

Ing. Petr Novák

sekretář

MUDr. Petr Uher

PR

Hotel Ambassador
Rotary klub Praha z.s.

Václavské Náměstí 5-7
110 Praha 1
Česká Republika

Bankovní spojení

2011001489/8040